Blog

W tym miejscu piszemy o poradach dotyczących marketingu internetowego, a także o aktualnościach z życia naszej firmy

Baidu

Co to jest Baidu? - Definicja

Baidu to wyszukiwarka internetowa, która swoje działanie kieruje do chińskich internautów. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 60% użytkowników i funkcjonuje w dwóch językach - chińskim oraz japońskim. Tak dobra pozycja Baidu w Chinach to efekt cenzury, przez którą blokowany jest dostęp do Google. Wyszukiwarka w swojej ofercie proponuje nie tylko znalezienie informacji, ale i grafik, czy plików mp3. Prowadzi również serwis wiadomości, słownik, a dla zmotoryzowanych dostępne są mapy.

  0 odsłon
0 odsłon

Backlink

Co to jest backlink? - Definicja

Backlink to tzw. link przychodzący, a więc odnośnik (z atrybutem nofollow lub dofollow) umieszczony na innej stronie internetowej, kierujący na naszą domenę. Jakość danego linku (związana z jakością witryny, gdzie został umieszczony), może w późniejszym czasie również wpłynąć korzystnie (albo i niekorzystne), na wskaźniki reputacji i pozycje w wyszukiwarce Google. Backlinki powinny charakteryzować się dobrym poziomem merytoryczności.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Pozycjonowanie strony internetowej

  1 odsłon
1 odsłon

AIDA

Co to jest AIDA? - Definicja

AIDA (Attention, Interest, Desire, Action) - proces czterech kroków, dzięki którym można zachęcić do skorzystania usług przez potencjalnego klienta. Model działań promocyjnych składa się ze zwrócenia uwagi odbiorcy, zainteresowania go produktem poprzez wskazanie korzyści, a co za tym idzie wzbudzenie chęci i przekonanie do skorzystania z oferty.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Jak budować wizerunek w internecie?

  1 odsłon
1 odsłon

Audyt UX

Czym jest Audyt UX? - Definicja

Audyt UX to proces, który jest analizą funkcjonującej strony internetowej i oceną poziomu użyteczności dla jej odbiorców. Wytyczne wskazują na budowę witryn maksymalnie dostosowując się do wymagań oraz przyzwyczajeń użytkowników. Im serwis jest lepszy, tym zwiększa się szansa na zadowalającą konwersję.

Wśród aspektów, jakie bierze się pod uwagę, są m.in. budowa czytelnego menu, struktura serwisu i szata graficzna, odpowiedni przekaz informacji, jakość contentu, użyteczność pod względem technicznym (np. formularze), responsywność i poprawne wyświetlanie na urządzeniach mobilnych.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Konwersja na stronie internetowej - co to jest?

  1 odsłon
1 odsłon

Audyt SEO

Czym jest Audyt SEO? - Definicja

Audyt SEO to proces, który polega na analizie aktualnej strony internetowej, pod kątem optymalizacji i możliwości do pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Czynności te mają wskazać plusy oraz minusy funkcjonującej witryny, dzięki czemu wnioski pozwolą na opracowaniu dalszego planu działań optymalizacji, w tym usunięcie ewentualnych błędów w budowie.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Na ile fraz pozycjonować stronę internetową?

  1 odsłon
1 odsłon

Atrybut rel=”ugc”

Czym jest atrybut rel=”ugc”? - Definicja

Nofollow był do niedawna najpopularniejszym atrybutem linków, który stosowano na stronach internetowych. Od września 2019 roku w życie weszły jednak dwa kolejne - rel=”ugc” oraz rel=”sponsored”.

UGC (User generated content) jest opisem oznaczającym linki, które pojawiły się w różnych miejscach naturalnie, pozostawione przez użytkowników np. w komentarzach, czy na forach dyskusyjnych. Zarządzenie tego typu ma być pomocne w oddzieleniu wartościowych linków od spamerskich, dzięki czemu Google jest w stanie obiektywniej spojrzeć na daną witrynę i jej pozycje w wyszukiwarce.

  1 odsłon
1 odsłon

Atrybut rel=”sponsored”

Czym jest atrybut rel=”sponsored”? - Definicja

Atrybut rel=”sponsored” stosuje się przy publikacji linków sponsorowanych i innych, podobnego typu reklamowych materiałów.

Przez lata aspekt ten nie był specjalnie kontrolowany. Zalecało się jedynie, aby każdy taki odnośnik nosił atrybut nofollow, jednak we wrześniu 2019 roku, Google zmieniło nieco zasady publikacji i w tym czasie stworzone zostały kolejne dwa atrybuty, wobec których algorytmy miały szybciej rozpoznawać analizowane treści. Chodzi o atrybuty rel=”sponsored” oraz rel=”ugc”, należące do grupy nofollow. Google przyznało jednak, że błędne oznaczenie - a więc zwykłe nofollow - będzie cały czas akceptowane i nie ma ryzyka otrzymania kary w wyszukiwarce.

  1 odsłon
1 odsłon

Artykuł sponsorowany

Co to jest artykuł sponsorowany? - Definicja

Artykuł sponsorowany to forma płatnej reklamy na stronie internetowej. Ten rodzaj istnieje jeszcze w prasie tradycyjnej, jednak w większości obecny jest jednak w sieci, z uwagi na znacznie szersze możliwości dotarcia do odbiorców.

Taka publikacja nie powinna generalnie różnić się jakością oraz poziomem merytoryki dla czytającego, jednak zazwyczaj wiadomo, że dany tekst jest sponsorowany, ponieważ znajdują się w nim np. logotyp, grafika, link i szczegółowe informacje na temat produktu, bądź usługi.

Ewentualny sukces takiej reklamy opiera się na wysokiej jakości materiale, bez nachalnych komend, które mogą tylko zniechęcić potencjalnego klienta. Wskazane jest zatem skupienie się na wartości przekazu, aby wzbudzić ciekawość i zaufanie internauty. Treści sponsorowane subtelnie promują daną usługę, opisując korzyści, jakie może uzyskać odbiorca. Artykuł sponsorowany z jednej strony jest reklamą konkretnego towaru, a z drugiej może być jednym z elementów pozycjonowania, bowiem na podstawie linków z obcych stron buduje się sieć odnośników prowadzących do serwisu, czyli tzw. linkduilding.

  1 odsłon
1 odsłon

Architektura strony

Co to jest architektura strony? - Definicja

Architekturą strony określa się cały projekt serwisu, na który składa się rozmieszczenie wszystkich elementów, włącznie z treściami. Wszystko po to, aby użytkownicy mogli bez problemu korzystać ze całej gamy możliwości, jakie oferuje witryna. Aby architektura strony była na najwyższym poziomie, pomocna jest znajomość dziedzin UX, Al oraz UI.

Przeczytaj również na naszym blogu: Cechy dobrej strony internetowej

  1 odsłon
1 odsłon

Anchor

Co to jest Anchor? - Definicja

Anchor (Anchor Text) - to inaczej tekst zakotwiczenia/treść linka - treść, która wizualizuje link. Element ten po kliknięciu przenosi użytkownika do określonej strony internetowej. W kodzie funkcjonuje pod postacią struktury tagów <a><a/>.

Użycie słowa anchor

Jak może wyglądać anchor? Za przykład niech posłuży nasz adres: <a href=”https://studio113.pl/”>tekst anchora, np. Studio113</a>. Link w ten sposób zostaje ukryty pod słowami, które zazwyczaj są kluczowe przy wyświetlaniu danej strony w wyszukiwarce.

Za Anchor może służyć też adres URL, prowadzący do strony: <a href=”https://studio113.pl/”>studio113.pl</a>.

Tak jak zostało już wspomniane - anchor znajduje się na liście wskaźników, które są brane pod uwagę przy pozycjonowaniu strony. Ich poprawna struktura w witrynie może mieć zatem spore znaczenie.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Pozycjonowanie strony internetowej

Czytaj dalej
  1 odsłon
1 odsłon

Analiza słów kluczowych

Co to jest analiza słów kluczowych? - Definicja

Analiza słów kluczowych to dobór słów, które określa się podczas analizy strony internetowej. Grupa fraz wybierana jest na podstawie jej tematyki i najczęściej wybieranych przez użytkowników wyszukiwarki Google. Słowa kluczowe to pierwszy krok, aby rozpocząć pracę przy pozycjonowaniu.

Słowa kluczowe dla danej strony internetowej powstają na podstawie trendów, a więc najpopularniejszych pytań internautów i takich, które w przyszłości również mogą okazać się kluczowe. Oczywiście podstawą jest również rozeznanie w branży i profil działalności, sezonowość fraz i ich konkurencyjność.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Jak wybrać frazy kluczowe do pozycjonowania?

  2 odsłon
2 odsłon

Alt (atrybut Alt)

Co to jest Alt (atrybut Alt)? - Definicja

Alt to atrybut, stosowany jako tekst alternatywny do opublikowanych zdjęć na stronie. Tego typu opisy informują zarówno użytkownika o opublikowanym materiale, jak i roboty wyszukiwarki Google. Algorytmy analizują wszelkie treści w witrynie i atrybuty alt pomagają odpowiednio przypisać umieszczone zdjęcia.

Kod na stronie wygląda następująco: <img src="/nazwa-zdjęcia.jpg" alt="opis zawartości"/>

  0 odsłon
0 odsłon

Algorytm Google

Co to jest Algorytm Google? - Definicja

Algorytm wyszukiwarki Google jest specjalnym mechanizmem, który analizuje wiele czynników związanych z budową oraz funkcjonowaniem stron internetowych. Wszystkie zebrane dane są odpowiednio przetwarzane, co wpływa na wyniki wyszukiwania poszczególnych witryn na dane frazy kluczowe. Wśród wskaźników są m.in. wiek domeny, historia domeny, ruch, odnośniki prowadzące do danej domeny, content (treści, zdjęcia, grafiki, materiały filmowe) i wszystkie kwestie techniczne oraz estetyczne, wpływające na odczucia użytkownika.

  1 odsłon
1 odsłon

Alexa Rank

Co to jest Alexa Rank? - Definicja

Alexa Rank to jedna z najpopularniejszych witryn, która tworzy zestawienia najpopularniejszych stron internetowych na świecie, z uwzględnieniem panującego na nich ruchu. Ranking Alexa uwzględnia nie tylko domeny amerykańskie, ale i z innych części świata. Algorytmy tego narzędzia nie biorą pod uwagę ani siły (w tym jej wieku), ani źródeł pochodzenia ruchu. Nie jest tez zbyt dokładne, z uwagi na konieczność instalacji specjalnej wtyczki na swojej witrynie.

  0 odsłon
0 odsłon

Alexa

Co to jest Alexa? - Definicja

Alexa to strona internetowa, która jest jednym z narzędzi do badania statystyk na witrynach, a przede wszystkim generowanego na nich ruchu. W sieci znany jest pod nazwą "Alexa" robot wyszukiwarki, analizujący miliardy stron internetowych.

  1 odsłon
1 odsłon

Aktualizacja algorytmu

Co to jest aktualizacja algorytmu? - Definicja

Aktualizacja algorytmu to proces związany ze zmianami, jakie są wprowadzane do algorytmów Google, które weryfikują strony internetowe pod kątem pozycjonowania i indeksacji w wyszukiwarce. Aktualizacje pojawiają się średnio kilka razy roku i mają różny zakres - od kosmetycznych, po bardzo poważne. Algorytmy są od długiego czasu poprawiane przy pomocy wdrażania sztucznej inteligencji, aby analizy stron były jak najbliżej temu, co widzą ludzie.

  1 odsłon
1 odsłon

Adres IP

Co to jest Adres IP? - Definicja

Adres IP (Internet Protocol) jest ciągiem cyfr, dzięki któremu można zlokalizować dany serwer. Ten system identyfikujący urządzenie był pisany w formie 32-bitowej. Ciąg cyfr złożony jest z czterech cyfr - na zasadzie systemu dziesiętnego, dwójkowego, szesnastkowego, dzielonego kropkami. Podział ten uwzględnia host i sieć, przy czym pierwsze cyfry wskazują właśnie na sieć.

Po co taki adres?

Adresów IP mamy dwa rodzaje - dzielą się na stały oraz dynamiczny. Ten pierwszy - jak wskazuje nazwa - funkcjonuje cały czas i może z niego korzystać wielu użytkowników. Z kolei w dynamicznym rodzaju ten ciąg cyfr jest zmienny i z reguły następuje to co 24 godziny, albo po ponownym włączeniu sieci. Po adresie IP nie zawsze udaje się zlokalizować, w którym miejscu znajduje się użytkownik i jego urządzenie.

  1 odsłon
1 odsłon

Accelerated Mobile Pages (AMP)

Co to jest Accelerated Mobile Pages (AMP)? - Definicja

AMP - pod taką nazwą funkcjonuje odpowiedni standard kodowania strony, dzięki któremu szybko i bezproblemowo zostaną wyrenderowane materiały, dostosowując się przy tym do wielkości ekranu urządzenia mobilnego. Standard ten został wprowadzony pod przewodnictwem Google. Odpowiednia technika budowania witryn pozwala w komfortowy sposób przeglądać informacje, bez względu na rodzaj sprzętu.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: Co to jest AMP?

  8 odsłon
8 odsłon

Above the fold (ATF)

Co to jest Above the fold (ATF)? - Definicja

ATF - tak określa się tę część strony internetowej, którą widzimy bezpośrednio po jej włączeniu, bez przewijania w dół. Treści poniżej, a więc segmenty których nie widzimy w pierwszej chwili, są z kolei nazywane Below the Fold (BTF).

Samo słowo Fold związane jest z miejscem granicznym, do którego trzeba przescrollować witrynę w dół. Materiały "nad foldem" są bardzo często decydujące o tym, czy użytkownik po wejściu na stronę internetową będzie chciał ją dalej przeglądać. Podobny termin stosuje się nie tylko przy witrynach oraz reklamach internetowych, lecz również w reklamowych e-mailach. ATF decyduje o pierwszym wrażeniu internauty.

  14 odsłon
14 odsłon

Jak poprawnie zbudować menu strony internetowej?

Jak poprawnie zbudować menu strony internetowej?

Nawigacja jest ważną kwestią przy budowie strony internetowej, niezależnie od tego, czy jest oparta o gotowy CMS, prosty szablon, czy autorskie rozwiązanie.

O czym trzeba pamiętać, żeby menu witryny było odpowiednie zarówno dla użytkownika, jak i wyszukiwarki?

Menu strony internetowej jest jej kluczowym elementem, jeśli chodzi o nawigację. Ma zadanie wspomóc odbiorcę przy odnajdywaniu interesujących go treści i oczywiście usprawnić całe poruszanie się po witrynie.

Choć zasady UX są priorytetem podczas projektowania, to niestety nadal w wielu przypadkach firmy nie potrafią przenieść tego na rzeczywiste, dobre odczucia odbiorcy.


Architektura informacji

Przy stronach internetowych architekturą informacji można określić system jej budowy, wedle którego umieszczone treści są czytelne i uporządkowane, dzięki czemu internauta jest w stanie znaleźć to, co go interesuje w danej chwili. Chodzi zatem o m.in.:

Czytaj dalej
  29 odsłon
29 odsłon
Dlaczego warto nam zaufać?
Ponieważ podejdziemy do Ciebie indywidualnie
a także dlatego, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy

Kontakt

Telefon: 666 667 113
Telefon: 666 668 113
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Studio 113 Ltd., 85 Great Portland Street, First Floor, W1W 7LT London, England Company number: 11283105 Share capital 1.000,00 GBP