Przejdź do głównej treści
3 minut(y) czytania (696 słów)

Przechwytywanie wygasłych domen

Przechwytywanie wygasłych domen Przechwytywanie wygasłych domen

Pozycjonowanie witryn z użyciem wygasłych domen jest znane od dawien dawna. Przechwycenie domeny może być związane z różnym rodzajem projektów. Jak w ogóle zdobyć takie adresy?

Przechwycenie domeny jest czynnością rejestracji wygasającego adresu, za którego dotychczasowy właściciel nie dokonał opłaty w określonym czasie rozliczeniowym - albo przez nieuwagę, ale najczęściej przez celową rezygnację.

Procesy przechwytywania stosuje się przede wszystkim dlatego, iż niektóre z domen mogą stanowić wartościowe zaplecze SEO, a więc być istotnym wsparciem naszej docelowej witryny. Zdarzają się również przypadki przechwycenia, w celu rozbudowy biznesu właśnie na bezpośrednio wygasającej domenie, kiedy okaże się, że ta ma bardzo dużą moc.

Przechwytywanie domen - które można zdobyć?

Najbardziej wartościowymi domenami są oczywiście te, które generowały lub generują ruch organiczny, czyli po prostu są widoczne w wynikach wyszukiwania Google. Ponadto poza tymi wskaźnikami istotna jest tematyka witryny i jej zbieżność z Twoją działalnością. Można zadać sobie pytanie - po co nam nieważna witryna w swoich zasobach? Kluczem bardzo często jest możliwość pozyskania linków prowadzących do wygasłej domeny, a co za tym idzie - wykonanie przekierowania do Twojej witryny i zwiększenie jej mocy. W ten sposób jesteśmy w stanie zdobyć sporą ilość linków zewnętrznych jednym ruchem. Oczywiście przed jakąkolwiek decyzją należy wykonać analizę profilu linków oraz ruchu organicznego wybranej domeny, poprzez narzędzia SEO, np. Ahrefs lub Majestic. Jeżeli przechwytywana domena nie charakteryzuje się niskiej wartości linkami, można zdecydować się na przekierowanie do naszej strony.


Wygasła domena i przekierowanie 301

W jakim celu wykonuje się przekierowanie 301 w stosunku do przechwyconych domen? Jeśli zdobędziemy domenę posiadającą ruch, albo widoczność w wynikach wyszukiwania, warto sprawdzić na jakie podstrony, bądź też na jakie frazy osiągała najlepsze rezultaty. Dzięki takim informacjom można stworzyć podobne podstrony, poprzez które wzrośnie liczba wizyt użytkowników, przy jednocześnie zmniejszonym współczynniku odrzuceń. Gdy natomiast jesteśmy zainteresowani wyłącznie pozyskaniem linków zewnętrznych, to domena może zostać wykorzystana do przekierowania 301 np. na stronę główną naszego serwisu. Niemniej warto mieć na uwadze to, że im więcej przekierowań, tym moc linków spada. Poza tym tego rodzaju zabiegi są dla robotów już mniej ważne i niekoniecznie można uzyskać jakikolwiek efekt.

Zbudowanie zaplecza dzięki przechwyconej domenie?

Przy analizie dotychczasowego działania zdobytej domeny, przyda nam się serwis Wayback Machine (web.archive.org). Cofniemy się zatem w czasie i sprawdzimy, jak wyglądał serwis przez całą żywotność przechwytywanej teraz domeny. Archiwalne screenshoty w znacznym stopniu pomagają w odtworzeniu witryny, przede wszystkim pod kątem strukturalnym oraz contentowym. Jeżeli pod starą domeną powstanie bardzo podobny produkt w postaci zaplecza, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że przynajmniej częściowo wróci poprzedni ruch organiczny, podobnie jak pozycje w wynikach wyszukiwania. Wartościowe zaplecze rzecz jasna ma na celu w późniejszym czasie być konkretnym źródłem linkowania naszej docelowej strony, podwyższając jej wartość.


Jak znaleźć wygasające domeny w sieci?

Jednym z szybszych sposobów na znalezienie wartościowej, wygasłej domeny jest portal Aftermarket. To popularne źródło używanych adresów zarówno wśród zwykłych użytkowników, jak i specjalistów SEO. Do bazy Aftermarketu trafia wiele adresów URL z informacją o utracie ważności i braku opłaty przez dotychczasowych właścicieli. Wyniki można filtrować m.in. w zależności od branży, co tym bardziej ułatwia dopasowanie rezultatów pod swoje potrzeby. Poprzez Aftermarket możemy zarezerwować wygasającą domenę i w razie gdyby dotychczasowy abonent ostatecznie nie wykonał w terminie opłaty przedłużającej ważność domeny, to automatycznie system zarezerwuje domenę pod naszym kontem. W sytuacji gdy dana domena ma wielu zainteresowanych, zostaje zorganizowana aukcja, a więc zdobywa ją ten, który najwięcej jest w stanie zapłacić.

Nieco mniejszym portalem od wyżej wspomnianego jest np. Addhost, który również przechwytuje informacje o wygasających domenach. Różnica jednak polega na tym, że w tym serwisie nie odbywają się aukcje, a więc domeny zdobywają użytkownicy z najszybszą reakcją. Jeżeli danemu zainteresowanemu uda się skutecznie przechwycić domenę, to ma czas 7 dni na wykonanie opłaty.

Również w serwie DNS.pl - Krajowego Rejestru Domen NASK - możemy znaleźć bogate listy wygasłych domen, niemających już swoich właścicieli. Ponadto giełdą domen zajmuje się też firma Premium.

Przechwytywanie domen - podsumowanie

Zdobywanie wygasłych domen jest ciekawą praktyką w sieci, pozwalającą na rozwijanie swojego serwisu. Przechwyconą, wartościową domenę da się wykorzystać przede wszystkim poprzez dwa sposoby - przekierowanie na docelową witrynę i wzrost mocy poprzez linki zewnętrzne, a także proces budowania zaplecza SEO. Są to dwie skuteczne taktyki, mogące poprawić, czy też zdynamizować pozycjonowanie strony internetowej.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
sobota, 18 styczeń 2025

Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.