Tabletu czy tableta? Strony internetowe i odmiany wyświetlaczy

Tabletu czy tableta? Strony internetowe i odmiany wyświetlaczy

tablet-smartfon-jak-poprawnie-wymawiac

Strony internetowe przeglądamy na różnego rodzaju sprzętach. Czy jednak nazwy wszystkich urządzeń wymawiamy poprawnie?

Tablet, smartfon, iPad, iPhone, laptop, notebook, komputer stacjonarny - to zwykle te narzędzia przydają się nam do śledzenia witryn w internecie.

Nie każdy bez problemu wymawia nazwy poszczególnych urządzeń, w dodatku nie wszystkie znajdziemy w słownikach poprawnej polszczyzny, mówiące o pisowni i wymowie. Niektóre nazwy pochodzą też bowiem z języka angielskiego.

Strony internetowe na laptopie

Laptop i palmtop - mobilny komputer raczej sprawia najmniej problemów użytkownikom, zwłaszcza że funkcjonuje we wszystkich słownikach, zarówno poprawnej polszczyzny, jak i wyrazów obcych.

Czego nie mam? Laptopa!

Z kolei w przypadku palmtopa dozwolone jest zarówno to określenie, jak i słowo palmtopu. Fonetycznie lepiej brzmi jednak pierwsza opcja.

Strony internetowe na urządzeniach typu iPhone oraz iPad

Obie nazwy znajdziemy w polskim słowniku ortograficznym PWN i w obu przypadkach przed końcówką fleksyjną należy postawić apostrof, a więc iPhone'a, iPhone'm, iPhone'y. W przypadku Ipada większej komplikacji również nie uświadczymy.

Netbook i notebook

Podobnie jak w przypadku słowa "laptop", także kłopotów nie powinny sprawiać wyrażenia "notebook" i "netbook". W obu przypadkach formy dopełniacza zawierają końcówkę -a, a więc notebooka i netbooka.

Strony internetowe na smartfonach

Polska odmiana słowa smartphone - czyli smartfon - jest w wyszukiwarce Google wpisywana wiele milionów razy i to w dwóch wersjach - smartfona i smartfonu, z przewagą tego pierwszego. Smartfon funkcjonuje w słowniku wyrazów obcych z odmianą "smartfona", jednak zwyczajowy język na tyle silnie przyjął również określenie "smartfonu", że nie jest traktowane jako błąd językowy, choć fonetycznie brzmi na pewno nieco gorzej.

Strony internetowe na tabletach

Na koniec zostawiliśmy tytułowego bohatera, czyli tablet, który coraz bardziej w potocznym języku wkracza z odmianą "tableta". Fonetycznie zdaje się brzmieć nieco lepiej niż słowo "tabletu", ale to właśnie tylko ta druga forma dopełniacza jest obecna zarówno w Wielkim słowniku wyrazów obcych, jak i Wielkim słowniku ortograficznym PWN. Komputer natomiast ma wyłącznie jedną wersję - komputera, choć w potocznym języku, zwłaszcza starszych osób, pojawia się słowo "komputra", o czym poniżej. :)

Nosacz sundajski

 

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 23 maj 2022
Dlaczego warto nam zaufać?
Ponieważ podejdziemy do Ciebie indywidualnie
a także dlatego, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy
Kontakt

Telefon: 666 667 113
Telefon: 666 668 113
Telefon (UK): + 44 075 918 510 48
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Strony internetowe

Studio 113 Ltd., 85 Great Portland Street, First Floor, W1W 7LT London, England Company number: 11283105 Share capital 1.000,00 GBP