Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu

2018-02-05-dzien_bezpiecznego_internetu_iv

Dzisiaj tj. 5 lutego obchodzimy międzynarodowe święto, mające na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci, młodzieży, ale także każdego użytkownika podczas wędrówki po sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu, bo właśnie o tym święcie mowa, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, a przede wszystkim jest nam coraz bardziej potrzebny. Mimo że uważni podczas korzystania z internetu powinniśmy być każdego dnia, to jednak dzień taki przypomina nam o tym, a dodatkowo daje nam okazję do głębszego zapoznania się z tematem bezpieczeństwa w sieci. W internecie znajduje się mnóstwo poradników, artykułów, czy też kompendiów wiedzy na temat prawidłowego korzystania ze stron internetowych, które są w stanie pomóc nam w odnalezieniu się w tym globalnym świecie.

Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co trafi do internetu, najprawdopodobniej zostanie w nim na zawsze, dlatego tak ważna jest rozwaga podczas zamieszczania w nim czegokolwiek. Szczególnie narażone na niechciane przez nas wykorzystywanie są dane osobowe. Mowa tu nie tylko o naszym imieniu, nazwisku czy dacie urodzenia. Chodzi o wszystko, począwszy od wyżej wymienionych, poprzez numery telefonów, adresy email, loginy i hasła do kont internetowych, po numery pesel, numery dokumentów osobowych, czy też danych bankowych, takich jak numery klienta lub numery kart kredytowych. Trzeba też pamiętać, że czyjeś dane osobowe powinny być przez nas tak samo chronione, jak nasze własne.

Powinniśmy pamiętać, że komunikacja drogą internetową praktycznie niczym nie różni się od tej, którą nawiązujemy będąc z kimś "twarzą w twarz". Mimo dobrej znajomości drugiej osoby nie zawsze dzielisz się z nią swoimi sekretami. W internecie również powinniśmy kierować się tą zasadą, a nawet powinniśmy się jej bardziej trzymać.

Coś, co udostępnimy w internecie, może trafić do każdego, nie tylko do osoby, z którą się dzielimy naszą "tajemnicą". W sieci jest mnóstwo osób i organizacji, które z przyjemnością przygarną część lub całość danych osobowych, na które trafią. Mogą wykorzystać je w celach komercyjnych, bo to im się najbardziej opłaca. Często możemy nie mieć na to wpływu, a co gorsza często możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

Oprócz utraty pieniędzy lub zaistnienia naszej osoby w miejscu, o którym nie mamy pojęcia z pomocą osoby posiadającej nasze dane, grożą nam również inne problemy typu prawnego. Dane można wykorzystywać w najróżniejsze sposoby, ogólnie rzecz biorąc możliwości są nieskończone. Po co kusić los, po co narażać się na niepotrzebne i nieprzyjemne problemy. Im mniej będzie można się o nas dowiedzieć z internetu, tym lepiej dla nas. Zachowamy pewnego rodzaju anonimowość. Tyczy się to również "social mediów", takich jak Facebook, Instagram czy jakichkolwiek innych. Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, czy dzień obchodzonych przez nas urodzin nie należą do najbardziej narażonych na wykorzystanie danych osobowych, które możemy udostępnić. Musimy jednak pamiętać, że każda dodatkowa informacja udostępniona publicznie ujawnia o nas dodatkowe informacje. Sprawiają one, że ludzie są w stanie wiedzieć o nas dużo więcej, niż jest nam to potrzebne. Czy warto to robić, gdy konsekwencje mogą być różnego rodzaju i różnej wagi?

Prócz danych osobowych ważną rzeczą jest, abyśmy odróżniali prawdę od kłamstwa. Już wyjaśniam. Często pojawiają się w internecie niebezpieczne i nieznane nikomu linki. Mogą być to różnego rodzaju wyskakujące reklamy, oferujące nam jakieś interesujące korzyści. Zdarza się, że fizyczna osoba (np. dobry znajomy) wyśle nam podejrzaną wiadomość, której nigdy wcześniej od niego nie widzieliśmy. W wiadomości email przyjdzie do nas informacja odnośnie wygrania jakiegoś konkursu, żeby odebrać nagrodę, musimy tylko kliknąć w podany link. Oprócz nagród możemy dostać nawet różnego rodzaju oferty, reklamy interesujących nas artykułów, albo darmowe poradniki lub szkolenia. Najczęściej jest to spam, który ma generować zyski, ale w wielu przypadkach może być to wirus działający niekorzystnie na nasze konta czy urządzenia. Wirusy takie mogą wykradać nasze dane osobiste, aczkolwiek są też w stanie zainfekować nasze komputery czy też inne, bardziej mobilne przyrządy, których używamy. Mogą to być różnego rodzaju infekcje. Od tych prostszych do odnalezienia i zlikwidowania przez nasze programy antywirusowe, do takich, które są w stanie na stałe uszkodzić nasze urządzenia. Oprócz niebezpiecznych linków w wiadomościach możemy otrzymywać załączone pliki, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy otwierać.

Jak odróżnić normalną wiadomość od spamu bądź ataku skierowanego bezpośrednio do naszej osoby?

Przede wszystkim po adresie email. Większość takowych będzie miała nieznaną dla nas końcówkę lub też całą nazwę. Dziwne znaki, liczby w miejscach, w których raczej nie powinny się znaleźć - to tylko część rzeczy, które mogą charakteryzować typowego spama. Powinniśmy się kierować zasadą, że jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, to lepiej zostawić to samemu sobie lub po prostu usunąć. Raczej mamy w głowie adresy email czy słowa klucz, od których spodziewamy się otrzymać jakąś wiadomość na skrzynkę pocztową. Oprócz samego adresu email-owego musimy zwracać uwagę na treść wiadomości oraz jej temat. Niespotykane przez nas fonty (czcionki), rozmycia tekstu po całej szerokości wiadomości, podkreślenia, niejasności logiczne - to również tylko część anomalii, które możemy spotkać w niechcianych wiadomościach. Wyżej wymienione dziwnego rodzaju znaki lub liczby także mogą znaleźć się w treści spamu.


Dzień Bezpiecznego Internetu przypomina nam, że w internecie powinniśmy uważać na dosłownie wszystko. Każdego dnia jesteśmy narażeni na ataki hakerów. Nieważne czy jest to skierowane bezpośrednio do nas, czy jest to atak masowy, to jesteśmy w stanie zrobić rzeczy, które pozwolą nam tego uniknąć. Najważniejsza w tym wszystkim jest świadomość zaistnienia takiej sytuacji. Powinniśmy ze wszystkim zachowywać się ostrożnie i zawsze pamiętać o bezpieczeństwie podczas poruszania się po internecie. Ważne jest, aby czytać wszystko dokładnie i to, żeby szukać z automatu różnego rodzaju odstępstw od normy, dzięki którym będziemy w stanie odróżnić normalną wiadomość od typowego spamu. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nasze dane powinny zostać poufne. Taka postawa sprawi, że nigdy nie będziemy musieli się martwić o ewentualne wykorzystanie ich w niechciany przez nas sposób.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 sierpień 2022
Dlaczego warto nam zaufać?
Ponieważ podejdziemy do Ciebie indywidualnie
a także dlatego, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy
Kontakt

Telefon: 666 667 113
Telefon: 666 668 113
Telefon (UK): + 44 075 918 510 48
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Strony internetowe

Studio 113 Ltd., 85 Great Portland Street, First Floor, W1W 7LT London, England Company number: 11283105 Share capital 1.000,00 GBP