Proste i skuteczne wyszukiwanie w Google. Czy znasz te komendy?
Często dochodzi do sytuacji, że szukasz w Google czegoś, co wymaga większej ilości czasu, a ostatecznie i tak nie byłeś zadowolony? Istnieje kilka komend, które pomagają użytkownikom tak szukać, aby spełnić ich oczekiwania.
Internet jest na tyle przepełniony wiadomościami, że nie sposób wszystko zlokalizować na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google. Aby znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania, nierzadko lądujemy bardzo daleko - powyżej strony numer 10. Jest jednak kilka sposobów, aby choć trochę ułatwić sobie czasami zadanie.
Cudzysłów w Google
Zazwyczaj w wyszukiwarce wpisujemy frazy bez zbędnych dodatków, polski znaków, czy też znaków interpunkcyjnych. Tymczasem użycie cudzysłowu (np. "strony internetowe") pozwoli dopasować rezultaty pod konkretnie użyte słowa, bez podstron z synonimami, czy też odmianami danych fraz, co ograniczy ryzyko kompletnie nietrafionych wyników.
Jak znaleźć PDF?
Zwykłe wyniki wyszukiwań nie doprowadzą nas tak prosto do plików w formie PDF, w których możemy znaleźć np. wypracowania, badania, czy książki. Jest jednak sposób na to, aby wyświetlić elementy z takim rozszerzeniem. Użycie komendy np. filetype:pdf strony internetowe, pokaże nam publikacje PDF dotyczące witryn internetowych.
Znajdź znalezione
Google ułatwia również proces wyszukiwania wiadomości, które przeczytałeś na którejś ze stron internetowych. Wpisując komendę site: nazwa domeny i słowo kluczowe, np. site:studio113.pl kopiowanie, pojawią nam się odnośniki do artykułów o danej tematyce. W ten sposób możemy ominąć proces skorzystania z wyszukiwarki na danej witrynie, czy też przewijania listy z newsami.
Co widzą roboty Google?
Jedną komendą można także zobaczyć, jakie podstrony danej domeny zostały zaindeksowane przez roboty w wyszukiwarce Google. Wpisując cache:nazwa domeny, wyświetli nam się lista z adresami, dzięki której możemy przeanalizujemy też widoczność opisów oraz tytułów przy podanych odnośnikach.
Opisy oraz tytuły
Google umożliwia w swojej wyszukiwarce analizę słów kluczowych na stronach internetowych, np. w meta tagach, description, czy też title, wpisując komendę allintext:słowa kluczowe, a także allintitle:słowa kluczowe, sprawdzając tytuły stron, w celu odnalezienia danych słów.
Frazy w adresie URL
Pewną selekcję dokonamy poprzez wyszukanie wyłącznie serwisów, posiadających w swoim adresie wybraną frazę. Wystarczy wpisać w Google allinurl:fraza/słowo kluczowe. Taka komenda może pomóc np. przy znalezieniu blogów, czy też serwisów tematycznych.
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.
Komentarze