Skip to main content
6 minut(y) czytania (1196 słów)

Paginacja stron internetowych - co to jest?

Czym jest paginacja strony internetowej?

Strony internetowe, a zwłaszcza sklepy online, muszą w swojej strukturze stosować stronicowanie, aby roboty Google odpowiednio odczytały witrynę. Na czym dokładnie polega paginacja?

Paginacja stron - co to jest? 

Stronicowanie to inaczej paginacja, a więc dzielenie udostępnionych materiałów, wyświetlanych na osobnych podstronach. Takim podziałem mogą być chociażby aktualności, artykuły na blogu, czy lista produktów w sklepie internetowym. Każda podstrona ma swój unikalny adres URL, a jednym z głównych celów paginacji jest usprawnienie ukazywanych danych oraz przyspieszenie działania witryny. Prędkość ma oczywiście spory wpływ na ocenę jakości zarówno przez użytkowników, jak i same algorytmy Google. Jedno z drugim się łączy, bowiem im większy komfort przeglądania, tym większa szansa na konwersję. Im więcej zdjęć produktów trzeba załadować na jednej podstronie, tym czas przetwarzania danych jest dłuższy, co wpływa z kolei na niekorzystny odbiór przez internautę.

Strony internetowe z wdrożoną paginacją są znacznie przyjemniejsze w odbiorze - użytkownik w szybki sposób w sklepie internetowym może zobaczyć określoną, niezbyt dużą liczbę produktów z wybranej kategorii, a przy tym zestawieniu również odnośniki do kolejnych podstron. Czytelny podział stwarza poczucie porządku i zachęca do pozostania w serwisie, bo nie powinien występować kłopot ze zbyt długim ładowaniem się plików graficznych i zdjęć. Odpowiednia liczba pokazanych produktów na jednej podstronie jest domyślnie ustalana przez administratora, ale zazwyczaj potencjalny klient może później sam zmniejszyć lub zwiększyć liczbę artykułów.

Indeksowanie strony a paginacja 

Paginacja jest potrzebna zatem przede wszystkim w sklepach internetowych oraz na witrynach, gdzie często publikowane są nowe treści i inne materiały. Pamiętajmy, że każdą podstronę, jaka powstanie w wyniku paginacji, będą chciały możliwie szybko zaindeksować roboty Google. Przeanalizowany zostanie wówczas kod strony oraz treści na podstronach. Wpływ na ostateczną decyzję algorytmów ma wiele składowych, dlatego przy wdrażaniu paginacji nie można popełnić błędów.

Problemy z paginacją

Paginacja - podobnie jak inne elementy strony internetowej - również może być źle zaimplementowana. Jakie kłopoty mogą wiązać się ze stronicowaniem?

1. Paginacja i duplikacja wewnętrzna

Duplikacja jest jednym z najpoważniejszych błędów po przebudowaniu serwisu lub sklepu i wdrożeniu paginacji. To nic innego jak zjawisko duplicate content, czyli takie same treści nie tyle na wielu różnych stronach w sieci, co na podstronach w obrębie jednej witryny, które tak samo mogą zaszkodzić.

Duplikacja wewnętrzna to zjawisko już typowe dla sklepów online. Za przykład niech posłuży sklep odzieżowy, gdzie wśród produktów znajduje 120 wzorów koszul i na stronie głównej tej podkategorii jest umieszczony tekst. Jeżeli wprowadzimy paginację dzielącą np. po 15 produktów, powstanie nam w sumie 7 dodatkowych podstron. Do tego momentu nie widzimy kolidacji, jednak taka już nastąpi, jeżeli podczas całego procesu będzie uruchomiona opcja kopii wszystkich treści z pierwotnej podstrony. Wówczas w naszej domenie pojawi się 8 różnych adresów URL, z różnymi produktami, ale jednak z taką samą treścią ogólną, na którą negatywnie spojrzą roboty Google w przypadku ich wizyty. Duplikacja wewnętrzna (a w zasadzie jakakolwiek duplikacja) jest na liście priorytetów robotów, mających za zadanie eliminować wszelkie przejawy plagiatów i kopiowania tytułów, opisów oraz całych tekstów. Konsekwencją nałożenia filtrów będzie osłabienie mocy strony internetowej i spadek w wynikach wyszukiwania nie tylko kopiowanych podstron, ale i całego sklepu.

2. Utrudnianie indeksowania

Źle wdrożona paginacja - czyli chociażby zbyt duża liczba podstron w sklepie internetowym - może skutkować pominięciem niektórych wartościowych stron Twojej domeny. Roboty nie dysponują nieograniczonym czasem oraz mocą obliczeniową na indeksację, więc w przypadku przekroczenia limitów, roboty Google niektóre podstrony mogą pominąć i ich nie przeanalizować. Oczywiście dotyczy to jednej sesji (wizyty) i sporych sklepów, jednak mimo wszystko warto dokładnie sprawdzić strukturę i nie tworzyć dodatkowych adresów URL, jeśli nie znajdziemy tam nic wartościowego.

3. Wartość podstron

Kwestię wartości podstron przenosimy również do tego punktu z tego względu, że nie dotyczy tylko robotów Google. Paginacja ważna jest też z punktu widzenia użytkownika. Nadmierna liczba bezwartościowych podstron stworzy przed nimi poczucie bezużyteczności i poskutkuje rezygnacją z odwiedzania witryny. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiedniej czytelności, czyli np. wielkości cyferek kolejnych podstron, jakie powstaną po stronicowaniu.

Wskazówki dotyczące paginacji strony internetowej

1. Linki kanoniczne

Rozwiązaniem, które eliminuje zjawisko wewnętrznej duplikacji, jest stosowanie linków kanonicznych. Meta znaczniki określają wizytującym robotom wyszukiwarki, jakie adresy URL są uznane za główne, oryginalne, kanoniczne. Algorytmy zostaną wówczas poinformowane, których podstron nie ma indeksować.

2. Plik robots.txt

Inną opcją rozwiązującą kłopot wewnętrznego duplicate content i oszczędzenia mocy przerobowej robotów, jest plik robots.txt, gdzie zamieszczonymi tam komendami wskazuje się interesujące kierunki indeksacji strony, czyli m.in. ogranicza lub całkowicie zamyka dostęp do niektórych materiałów na stronie.

3. "no index"

Duplikacja wewnątrz jednej strony zostanie też zminimalizowania, jeśli zablokujemy robotom dostęp do podstron, w kodzie których zapisany będzie meta tag "no index", a dokładnie w sekcji <head>. Dla robotów Google to jasny komunikat, że nad tą podstroną nie ma się pochylać i dłużej jej analizować. Podobnie jak wcześniejsze rozwiązania, tak i w tym przypadku zazwyczaj stosuje się to na wszystkich podstronach po paginacji, oprócz pierwszej.

4. Sitemapa

Jednym z głównym elementów witryny do nawigowania robotami wyszukiwarki, jest mapa strony, gdzie zamieszczone zostają adresy URL, które chcemy indeksować. Brak odnośników do zduplikowanych zawartości może pomóc administratorom zablokować dostęp, ale zastosowanie tylko tego punktu nie zamknie całkowicie drogi mechanizmom Google, bez wdrożenia którejś z wcześniejszych propozycji.

5. Użyteczność witryny

Ważnym punktem przy paginacji strony internetowej jest również sama użyteczność tego mechanizmu względem użytkownika, czyli potencjalnego klienta. O czym trzeba pamiętać?

  • duże linki - należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu wyświetlających się cyfr, odpowiadających za kolejne podstrony. Powinny być na tyle widoczne, żeby z odczytaniem nie miały problemów osoby starsze, osoby niedowidzące i użytkownicy urządzeń mobilnych,
  • odstępy przy odnośnikach - prócz odpowiedniej wielkości, również odstępy linków ze stronami powinny być w takiej odległości od siebie, aby użytkownicy nie musieli przyglądać się oraz "celować" w wybrany element,
  • wyróżnienie podstrony - to także dość istotna kwestia, jeżeli lista stronicowania jest nieco dłuższa. Inna kolorystyka aktualnej podstrony znacznie zwiększa przejrzystość tej części witryny. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest po prawej oraz lewej stronie umieszczenie odnośników "Poprzednia" oraz "Następna", które usprawnią przeglądanie materiałów po kolei,
  • optymalna liczba stron - przy paginacji trzeba zadbać również o inny aspekt odbioru treści. Nadmierna liczba podstron stanie się uciążliwa, jeżeli na jednej zamieścimy zbyt małą liczbę produktów. Z kolei z liczbą produktów również należy uważać, aby nadto nie obciążać witryny, bo będzie się zbyt długo ładowała,
  • wersja mobilna - z racji ogromnej liczby użytkowników przeglądających strony na telefonach, problematycznym może być fakt dostosowania witryny do różnych urządzeń. Obecne wytyczne mówią same, że należy przy budowie stron uwzględnić również wersję "mobile".

Infinite-scroll - co to za rozwiązanie? 

Wśród najnowszych projektów stron internetowych znajdziemy też takie, które mają wdrożoną technologię infinite-scroll. To rozwiązanie pozwalające na automatyczne ładowanie po sobie kolejnych rzędów produktów, zgodnie z przewijaniem serwisu w dół.

Pewnym minusem jest jednak fakt niemożności zapamiętania konkretnej strony z interesującymi nas produktami, ponieważ wszystko ładuje się na jednej podstronie. Problem z indeksacją mogą mieć i roboty Google, jeśli całość nie zostanie odpowiednio zaimplementowana. Niemniej jest do dość ciekawe i dynamiczne rozwiązanie.

Paginacja strony internetowej - podsumowanie 

Paginacja - inaczej zwana stronicowaniem - jest efektywną opcją dla sklepów internetowych oraz serwisów z dużą ilością wiadomości. Porządkuje się w ten sposób zestaw danych nie tylko pod kątem użytkowania przez odbiorców oraz potencjalnych klientów, ale i robotów Google, które indeksują strony internetowe w wyszukiwarce. Z całą pewnością paginacja zwiększa użyteczność i pozytywny odbiór witryny.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
piątek, 14 czerwiec 2024
FaLang translation system by Faboba
Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.