Skip to main content
4 minut(y) czytania (716 słów)

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Kto jest właścicielem domeny? Kto jest właścicielem domeny?

Budowa kompletnie nowej strony wiąże się z wyborem domeny. Jeżeli nasz wymarzony adres jest zajęty, ale nie funkcjonuje tam żadna witryna, można spróbować go pozyskać. Jak jednak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Nawet jeżeli każda z nazw jest już wykorzystana, nie należy się od razu zrażać i rezygnować z pomysłu. Warto najpierw przeanalizować, co się kryje pod określonymi domenami i jaką zawierają treść. Może się bowiem okazać, że sprawdzane domeny są zwyczajnie trzymane tylko teoretycznie przez właścicieli i w rzeczywistości nie będą już wykorzystane. Jak odnaleźć informacje o domenie, którą jesteśmy zainteresowani?


Domena jest prawdziwą częścią wizytówki w sieci, bardzo często już od niej zależy, czy osiągniemy w internecie sukces. Wybór domeny wiąże się ze ściśle określonym planem rozbudowy i promocji marki, biorąc udział w każdej działalności firmy. Optymalną opcją jest posiadanie domeny o takiej samej nazwie, co nasz biznes.

Kto jest właścicielem domeny?

Jeśli chcemy zorientować się, kto jest właścicielem danej domeny oraz pozyskać inne dane, warto posłużyć się portalem WHOIS.

WHOIS jest protokołem TCP, umożliwiającym wysyłanie zapytań do bazy danych DNS. Zapytanie dotyczące określonej domeny pozwala wyświetlić wiadomości o jego właścicielu, adresie IP, dacie rejestracji, czy też innych wskaźnikach rejestracyjnych. O ile dane będą publiczne, z punktu przeglądarki znajdziemy istotne fakty o interesującej nas domenie witryny.

Z protokołu WHOIS można skorzystać na kilka sposobów, tj.:

  • who.is to najpopularniejszy portal informacyjny, gdzie znajdziemy właściciela danej domeny, datę rejestracji, datę ważności i inne. Tutaj również możliwe jest uzyskanie historii domeny, co jest kluczowe przy ewentualnym pozyskaniu wybranego adresu (nie zapominajmy jednak o serwisie web.archive.org z historią wielu witryn),
  • eurid.eu - w bazie who.is nie są dostępne wszystkie domeny. Adresy przypisane do europejskiego podmiotu EURID, a więc również z końcówką .eu, zainteresowani szczegółowymi informacjami znajdą właśnie na tej platformie,
  • dodatki i rozszerzenia do przeglądarek - wśród dostępnych możliwości jest także pozyskanie informacji o domenach poprzez rozszerzenia instalowane w przeglądarkach, typu Firefox, czy też Chrome. Wtyczki te łączą się z narzędziem WHOIS, pobierając dane zgodne z zapytaniem.

Generalnie portali korzystających z WHOIS jest wiele, powyższe nie są jedynymi. W naszym kraju informacji zasięgniemy ponadto np. z domeny.pl, jak i dns.pl, o którym powiemy nieco więcej.

DNS.pl to serwis należący do Krajowego Rejestru Domen NASK, prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. To baza domen z naszego "podwórka", a więc m.in. .pl, .com.pl, .edu.pl, jak i wielu regionalnych. DNS.pl/whois to wyszukiwarka domen w systemie WHOIS, dzięki czemu możemy sprawdzić, kto jest właścicielem danej domeny.

W serwisie DNS.pl znajdziemy informacje o właścicielu polskiej domeny


Jak sprawdzić właściciela domeny - czy zawsze można to zrobić?

Jeżeli wydaje Wam się, że wyczerpujemy temat poprzez sprawdzenie domeny na jednym z serwisów obsługujących protokół WHOIS, to jesteście w błędzie. Nie zawsze uda się uzyskać kompletne informacje.

W samej Polsce osoba fizyczna może zastrzec podanie swoich danych przy konkretnej domenie, przez co w WHOIS nie znajdziemy właściciela. Kolejną możliwością na pozyskanie informacji jest rejestrator domeny, aczkolwiek ten również nie ma obowiązku ujawniać szczegółów, ponieważ z automatu utrudnia tę czynność polskie prawo i ochrona danych osobowych.

Z tego też powodu problemów z dowiedzeniem się, na kogo jest zarejestrowana domena, nie będzie, jeśli takowym jest firma, a nie osoba fizyczna.

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o domeny zagraniczne. W przypadku np. rozszerzenia .com nie powinniśmy natknąć się na blokady i znaleźć szczegółowe dane, bez względu na to, jaka jest forma prawna właściciela.


Informacja o domenach

Protokół WHOIS to wartościowa platforma, dzięki której można uzyskać informacje przydatne np. do pozycjonowanie stron. Oczywiście zakres znalezionych danych będzie zależny od konkretnej domeny i jej pochodzenia, ponieważ nie we wszystkich krajach funkcjonują ujednolicone przepisy abonenckie, dlatego w niektórych przypadkach zdobycie danych właściciela jest utrudnione.

Co znajdziemy w danych WHOIS?

  • dane właściciela domeny (o ile są publiczne),
  • data rejestracji domeny,
  • data ważności (wygaśnięcia domeny, tzn. końca okresu rozliczeniowego),
  • informacje o ostatniej modyfikacji,
  • nazwę rejestratora,
  • informacje o serwerach DNS, do których jest podpięta domena.

WHOIS jest istotnym narzędziem zwłaszcza przy wyborze aktualnie zajętej domeny. Może się okazać wtedy, że uzyskane dane skłonią nas do rezygnacji i poszukiwania innego adresu.

Mamy na myśli przede wszystkich datę ewentualnego wygaśnięcia domeny, czyli jeszcze przed przedłużeniem ważności przez dotychczasowego abonenta. Istnieją również adresy, które są opłacone (zarezerwowane) na kilka kolejnych lat, a więc bez większej szansy na zdobycie ich w krótszym okresie czasu, np. poprzez założenie opcji (kolejki). Dłuższa rezerwacja sugeruje nam automatycznie, że cena sprzedaży domeny przez właściciela będzie duża, albo też nie będzie zainteresowania jej zbyciem.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
piątek, 14 czerwiec 2024
FaLang translation system by Faboba
Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.