Skip to main content
3 minut(y) czytania (566 słów)

Jak skrócić czas ładowania strony internetowej?

czas-ladowania-strony

Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z tym, że interesujące Ciebie strony internetowe lub sklepy online ładowały się bardzo długo. Dlaczego serwis nie włączył się od razu po wpisaniu adresu w przeglądarce?

Pierwsza myśl przeciętnego użytkownika podpowiada, że jest to wina dostawcy internetu. Nic bardziej mylnego - w większości przypadków wina jest po stronie źle zbudowanej strony internetowej, albo już bieżącego jej administrowania. Tym bardziej źle, jeśli długi czas ładowania dotyczy witryny Twojej firmy, bo wtedy można stracić klientów.

Niegdyś w zasadzie nie zwracano uwagi na ten aspekt, teraz parametry szybkości ładowania stron są priorytetowym punktem pod kątem oceny serwisu, którego dokonują nie tylko internauci, ale i algorytmy Google. Prędkość wyświetlania danych bezpośrednio wpływa na budowanie ruchu oraz szansę na pozyskanie klienta. Właściciel może bowiem przez pominięcie tej sprawy tracić kontrahentów, na rzecz konkurencji. Na co zatem zwrócić uwagę, aby konwersja na stronie internetowej firmy była na zadowalającym poziomie?

Jak skrócić czas ładowania strony internetowej?

1. Zmniejszenie rozmiaru i wagi grafik oraz zdjęć - to nagminnie popełniany błąd przez właścicieli stron internetowych. Często bowiem w żadnym wypadku nie zwraca się uwagi na to, jak wielkie jest zdjęcie i jego waga. Duże rozmiary bardzo negatywnie wpływają na poprawne działanie serwisu, ponieważ ciężkie pliki po prostu dłużej się ładują, Wymagana jest ich kompresja - zmniejszenie rozmiaru. Dzięki zmianie powinna ulec również waga grafiki. My sami polecamy, aby nie było to więcej niż 100 KB, natomiast absolutnym maksimum to poziom 200 KB.

2. Poprawny kod źródłowy - sama objętość strony internetowej zmniejszy się, jeśli w kodzie źródłowym strony internetowej wyeliminujemy wszelkie niepotrzebne spacje, czy akapity. Ponadto spowolnienie ładowania strony może wywoływać blokujące renderowanie kodu CSS, czy też JavaScirpt.

3. Mniej przekierowań - jeżeli strona została przeniesiona na inny adres, to najlepszą opcją jest użycie przekierowania 301. Wprawdzie spora ich liczba nie wpływa na wskaźniki Google, to jednak nadużycie może spowodować wolniejsze funkcjonowanie serwisu.

4. Im mniej wtyczek, tym lepiej - do systemów zarządzania treścią - Joomli, Wordpressa, czy też np. Presty, istnieje niezliczona grupa wtyczek. Należy ograniczać się z instalowaniem niepotrzebnych dodatków, ponieważ każda powoduje określoną wielkość generowanych danych, co także wpływa na spowolnienie działania strony.

5. Odpowiedni hosting - wybór serwera ma bardzo duże znaczenie, ponieważ te różnią się jakością i oczywiście ceną. Do poprawnego działania witryny potrzebna jest stabilna jednostka, która nie będzie stwarzała kłopotów na każdym kroku.

6. Cache - odpowiednie zaimplementowanie ładowania plików strony może odciążyć każdorazowe buforowanie np. obrazów do jednej przeglądarki, poprzez zapisanie danego pliku w pamięci serwera.

7. Format WebP - od jakiegoś czasu istnieje nowy typ plików graficznych, który nie traci na swojej jakości, mimo że rozmiar został poddany zmniejszeniu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju obrazów, strona internetowa również może zacząć działać szybciej.

Strony mobilne a prędkość ładowania strony internetowej

Kwestia czasu ładowania strony internetowej nie dotyczy tylko wersji dla komputerów stacjonarnych i laptopów, ale również (a może przede wszystkim) urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów. Użytkownik będący "w terenie", wpisując adres w przeglądarce, liczy na szybkie ukazanie się interesujących go wiadomości. Jeżeli serwis ładuje się topornie i długo, to niestety współczynnik konwersji się nie zwiększy. Odbiorca bowiem już na początku nie będzie zainteresowany jego przeglądaniem, dlatego tak ważne jest dbanie o jakość witryny, w tym szybkość wyświetlania informacji.

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o SEO. Czas ładowania strony internetowej ma także niebagatelny wpływ na ocenę algorytmów Google i pozycje w wynikach wyszukiwania. Cały świat dzisiaj pędzi - strony internetowe także muszą.

 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 10 grudzień 2023
Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.