Skip to main content
2 minut(y) czytania (471 słów)

Jak dodać stronę internetową do wyszukiwarki Google?

Jak dodać stronę internetową do wyszukiwarki Google?

Zbudowanie nowej firmowej strony internetowej jest tylko pierwszym krokiem, jaki trzeba uczynić w kierunku zaistnienia w wyszukiwarce Google. Później należy nad witryną systematycznie pracować, a wcześniej zadbać o to, aby była zaindeksowana. Jak to zrobić?

Dodanie strony internetowej przez Google Search Console

Google Search Console to jedno z podstawowych narzędzi wspomagających administratorów stron oraz osób zajmujących się np. pozycjonowaniem. Dzięki temu w prosty sposób można dodać całą stronę do indeksu, bądź zgłosić pojedynczą podstronę po aktualizacji.

Sprawdź dowolny URL w Google Search Console

Po zgłoszeniu adresu następuje szybka analiza w systemie wyszukiwarki i zostaje wyświetlony aktualny status. Jeżeli jest to nowa podstrona, to ukaże się wiadomość, że konkretnego URL nie ma w indeksie. Wówczas należy kliknąć w odnośnik "Poproś o zindeksowanie". W zależności od sytuacji, adres możliwie szybko pojawi się w wynikach wyszukiwania. Podobny proces można wykonać również w przypadku istniejącego już adresu w Google, który doczekał się jednak aktualizacji i chcesz, aby roboty ponownie go przeanalizowały.

Google Search Console - adres URL znajduje się w Google

Skorzystanie z Google Search Console jest bardzo dobrym pomysłem w przypadku indeksacji i aktualizacji dotyczących pojedynczych podstron. Większe grupy adresów URL warto indeksować już przy pomocy np. mapy strony.

Mapa strony - indeksacja w Google

Mapa strony już po samej nazwie wskazuje, że jest miejscem, które pomaga poruszać się po witrynie zwłaszcza robotom wyszukiwarek i odnajdywać wszystkie istotne dla Ciebie podstrony. Można to uczynić chociażby poprzez przygotowanie pliku .xml i wgranie go do systemu platformy Google Search Console. Proces ten jest priorytetem zwłaszcza przy dużych projektach.

Roboty Google przy pomocy mapy strony przeskanują wszystkie zgłoszone podstrony, zindeksują nowo powstałe oraz dokonają aktualizacji już obecnych w wyszukiwarce.

Dodaj nową mapę witryny - Google Search Console

Linki zewnętrzne i indeksacja strony w wyszukiwarce

Z pomocą w indeksacji strony internetowej mogą przyjść również linki zewnętrzne, prowadzące do Twojej witryny. Googleboty chętnie korzystają z odnośników umieszczonych np. w treści i przechodzą do kolejnych stron. Jest więc szansa, że i w taki sposób może dojść do indeksacji witryny w wyszukiwarce, a wtedy nie jest konieczne jej ręczne zgłoszenie.

Inna kwestia to również linkowanie wewnętrzne. Warto w swoim contencie publikować odnośniki do innych swoich podstron, bowiem i ten schemat sprzyja indeksacji oraz lepszym zrozumieniu tematyki stron internetowych przez algorytmy.

Indeksacja w Google - warto być cierpliwym

Zaprezentowane propozycje indeksacji strony internetowej nie muszą być koniecznością. Jeżeli nie zależy nam na czasie, to prędzej czy później roboty Google trafią na stronę internetową, przeanalizują ją pod kątem treści oraz struktury i zadecydują o indeksacji. Od momentu publikacji witryny w internecie do pierwszej wizyty Googlebotów może upłynąć nawet kilkadziesiąt dni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, jeśli chcemy zupełnie naturalnie pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Tak naprawdę od Ciebie zależy - kiedy, w jaki sposób i w jakim wymiarze na Twoją stronę mają "wkroczyć" roboty wyszukiwarki, aby dokładnie ją przeanalizowały w kontekście zawartości i późniejszej indeksacji. Odrębną sprawą jest przydzielenie pozycji na konkretne frazy kluczowe, bo te zostaną ustalone przez algorytmy po ocenie contentu na stronie.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 26 maj 2024
FaLang translation system by Faboba
Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.