Blog

W tym miejscu piszemy o poradach dotyczących marketingu internetowego, a także o aktualnościach z życia naszej firmy

2018-11-16-jaki_system_cms_joomla_autorski.jpg

Popularny CMS (Joomla, WordPress) czy autorski system?

Witryny internetowe można śmiało podzielić na te stworzone na popularnych systemach (takich jak WordPress, czy Joomla) oraz na te autorskie (dedykowane). Które rozwiązanie wybrać?

Odpowiedź jest oczywiście prosta - takie, które będzie najlepsze dla Twojego biznesu. Zastanówmy się więc wspólnie, który system będzie dla Ciebie? Zanim jednak do tego przejdziemy przybliżę Tobie oba rozwiązania.

Popularne systemy CMS Open Source

Najważniejsze dwa systemy Open Source (a więc z otwartym kodem źródłowym) to Joomla oraz WordPress. W chwili obecnej, te dwa świetne narzędzia zgarniają ponad 30% rynku ogółem. Liderem jest WordPress, a oba darmowe systemy napędzają wg różnych statystyk blisko 100 milionów stron internetowych na całym świecie. Ich największą siłą jest społeczność, która tworzy sam silnik, jak i przeróżne dodatki liczone w dziesiątkach tysięcy.

Autorski system

Przez dedykowany system należy rozumieć napisane specjalnie dla Ciebie rozwiązanie webowe, które na swój sposób jest unikalne. Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie rozwiązania są wymyślone specjalnie pod Ciebie. Najprościej rzecz ujmując jest to zebranie wszystkich możliwych danych o Twoim projekcie i wykorzystanie dostępnej technologii do napisania dedykowanej systemu, z funkcjonalnościami, które są w tym projekcie niezbędne.

Wydajność

W aspekcie wydajności i szybkości działania autorski system (oczywiście dobrze napisany) będzie zawsze przed popularnymi CMS-ami. Dedykowany system będzie się szybciej otwierał, szybciej wywoływał pożądane dane, szczególnie, gdy porównamy serwisy z setką tysięcy rekordów, które trzeba przetworzyć. Im większy portal, z większą ilością funkcjonalności, tym bardziej ta różnica będzie widoczna. Jeśli zaś mowa o prostych firmowych stronach, tzw. wizytówkach, to różnica w wydajności oraz szybkości jest praktycznie niezauważalna dla standardowego użytkownika sieci. W chwili obecnej Joomla oraz WP korzystają z najnowszego interpretera języka PHP 7.2, co daje im bardzo dobre wyniki w testach szybkości.

Dla przykładu: strona, którą właśnie przeglądasz powinna otwierać się Tobie w ciągu 0.8 sekundy. Gdyby była napisana na autorskich systemie otwierałaby się w 0.4 sekundy. Jak widzisz, różnica jest znikoma. Przy takich ilościach danych jest to niezauważalne. Gdybyśmy jednak tworzyli ogromny portal, to ta różnica miałaby już znaczenie.

Oczywiście sam silnik nie wystarczy, istotny jest również serwer, na którym dana strona internetowa się znajduje. O dobrych i szybkich serwerach piszę w tym miejscu.

 

Autor artykułu

Kasjan Bojarowski

Jestem specjalistą w projektowaniu stron internetowych. Pierwszą stronę stworzyłem w 2004 roku. Przez ostatnie 14 lat brałem udział przy budowie kilkuset witryn. Przy każdej kolejnej pracowałem lepiej, bo bogatszy o nową wiedzę i doświadczenie, którymi w tym miejscu się z Tobą dzielę.


Jeśli masz jakieś pytania, lub chciałbyś podyskutować o temacie, napisz proszę komentarz poniżej.

Komentarze

Skomentuj
Dlaczego warto nam zaufać?
Ponieważ podejdziemy do Ciebie indywidualnie
a także dlatego, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy

Kontakt

Telefon: 609 220 636
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Studio 113 Ltd., 85 Great Portland Street, First Floor, W1W 7LT London, England Company number: 11283105 Share capital 1.000,00 GBP