Skip to main content
5 minut(y) czytania (940 słów)

Popularny CMS (Joomla, WordPress) czy autorski system?

2018-11-16-jaki_system_cms_joomla_autorski

Witryny internetowe można śmiało podzielić na te stworzone na popularnych systemach (takich jak WordPress, czy Joomla) oraz na te autorskie (dedykowane). Które rozwiązanie wybrać?

Odpowiedź jest oczywiście prosta - takie, które będzie najlepsze dla Twojego biznesu. Zastanówmy się więc wspólnie, który system będzie dla Ciebie? Zanim jednak do tego przejdziemy przybliżę Tobie oba rozwiązania.

Popularne systemy CMS Open Source

Najważniejsze dwa systemy Open Source (a więc z otwartym kodem źródłowym) to Joomla oraz WordPress. W chwili obecnej, te dwa świetne narzędzia zgarniają ponad 30% rynku ogółem. Liderem jest WordPress, a oba darmowe systemy napędzają wg różnych statystyk blisko 100 milionów stron internetowych na całym świecie. Ich największą siłą jest społeczność, która tworzy sam silnik, jak i przeróżne dodatki liczone w dziesiątkach tysięcy. W sektorze sklepów internetowych dominują: PrestaShop oraz Magento.

Autorski system

Przez dedykowany system należy rozumieć napisane specjalnie dla Ciebie rozwiązanie webowe, które na swój sposób jest unikalne. Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie rozwiązania są wymyślone specjalnie pod Ciebie. Najprościej rzecz ujmując jest to zebranie wszystkich możliwych danych o Twoim projekcie i wykorzystanie dostępnej technologii do napisania dedykowanej systemu, z funkcjonalnościami, które są w tym projekcie niezbędne.

Wydajność

W aspekcie wydajności i szybkości działania autorski system (oczywiście dobrze napisany) będzie zawsze przed popularnymi CMS-ami. Dedykowany system będzie się szybciej otwierał, szybciej wywoływał pożądane dane, szczególnie, gdy porównamy serwisy z setką tysięcy rekordów, które trzeba przetworzyć. Im większy portal, z większą ilością funkcjonalności, tym bardziej ta różnica będzie widoczna. Jeśli zaś mowa o prostych firmowych stronach, tzw. wizytówkach, to różnica w wydajności oraz szybkości jest praktycznie niezauważalna dla standardowego użytkownika sieci. W chwili obecnej Joomla oraz WP korzystają z najnowszego interpretera języka PHP 7.2, co daje im bardzo dobre wyniki w testach szybkości.

Dla przykładu: strona, którą właśnie przeglądasz powinna otwierać się Tobie w ciągu 0.8 sekundy. Gdyby była napisana na autorskich systemie otwierałaby się w 0.4 sekundy. Jak widzisz, różnica jest znikoma. Przy takich ilościach danych jest to niezauważalne. Gdybyśmy jednak tworzyli ogromny portal, to ta różnica miałaby już znaczenie.

Oczywiście sam silnik nie wystarczy, istotny jest również dobry oraz szybki serwer, na którym dana strona internetowa się znajduje.

Ocena
(Maksymalna ocena przy założeniu dobrze przygotowanych systemów)

  • CMS Open Source - 7/10
  • Autorski system - 10/10

Możliwości

W informatyce ogranicza nas jedynie wyobraźnia (no i czas, czyli cena). Wykonać da się dosłownie wszystko. Zasadnicze sprawa to potrzeba, a także efekt, który chcemy uzyskać. Różnica między systemami OpenSource (Joomla, WP) a autorskim jest taka, że ten drugi możemy napisać pod siebie. Taki system dopasujemy pod każdą wybraną funkcjonalność, a co nawet ważniejsze nie zmarnujemy czasu na tworzenie rzeczy, które i tak nam potrzebne nie są. Pozwoli to wyeliminować zbędne linie kodu, uporządkuje architekturę systemu, co w konsekwencji będzie miało pozytywny wpływ na ogólną wydajność oraz bezpieczeństwo silnika.

Prawdą jest jednak, że Joomla, WP czy PrestaShop mają tak wiele gotowych rozwiązań, że jeśli nie masz bardzo specyficznych wymagań, to w większości przypadków spełnią one Twoje wytyczne wystarczająco i nie ma potrzeby byś decydował się na droższe rozwiązanie.

Ocena

  • CMS Open Source - 8/10
  • Autorski system - 10/10

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa staje się z każdym rokiem coraz bardziej widoczna - widać to choćby przy kolejnych aktualizacjach przeglądarek i wyskakujących komunikat w przypadku braku wdrożenia certyfikatu SSL. W tej materii wielu z Was nie może sobie pozwolić na kompromisy. Jeśli przechowujecie wrażliwe dane swoich klientów, w szczególności mowa tu o firmach w sektorze finansowym, to najlepszą drogą będzie autorski system z własnymi zabezpieczeniami. Choć w teorii każdy kod da się złamać, to takie rozwiązanie daje największą gwarancję uodpornienia się na cyberataki.

Witryny postawione na silnikach z grupy Open Source - choć bardziej podatne na ataki z uwagi na otwarty kod źródłowy - również mogą być dobrze zabezpieczone. Kluczową zasadą jest aktualizacja oprogramowania do najnowszej dostępnej wersji. Warto również pamiętać o stałych zmianach dostępów, trzymaniu witryny na bezpiecznym hostingu (nawet najlepiej napisany system przechowany w niepewnej serwerowni może doprowadzić do złamania zabezpieczeń). Zignorowanie tych zasad może spowodować, że zostaną wykorzystane luki w bezpieczeństwie, Twoja witryna zostanie zawirusowana, a dane klientów wyciekną do sieci.

Ocena

  • CMS Open Source - 7/10
  • Autorski system - 9/10

Cena

Ostatni, ale z całą pewnością nie najmniej ważny czynnik - cena. W tym punkcie są największe różnice pomiędzy omawianymi tu rozwiązaniami. Zdecydowanie najbardziej ekonomiczną drogą jest budowa witryny na jednym z popularnych systemów CMS - Open Source. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że cały kod tych rozwiązań jest całkowicie darmowy. Można go używać oraz przerabiać bez uiszczenia choćby złotówki. Ponadto istnieje mnóstwo darmowych bądź niewiele płatnych komponentów, modułów, dodatków, które rozszerzą Twoją witrynę o nowe funkcje. Cena za konkretne funkcjonalności spada drastycznie z uwagi na to, że raz napisany kod opłaca się sprzedawać programistom za kilkadziesiąt dolarów, ponieważ mogą go wykorzystać do wielokrotnej sprzedaży.

Przy budowanie stron w większości przypadków nie ma potrzeby wymyślania koła na nowo. Stworzone raz rozwiązanie spełnia swoje zastosowanie na setkach, czy też tysiącach stron. Indywidualnie zamówiony kod u programisty będzie zawsze droższy o co najmniej kilka/naście razy od gotowych.

Opracowanie szaty graficznej oraz jej wdrożenie na indywidualnym systemie również będzie bardziej czasochłonne. W konsekwencji cena za cały projekt może się różnić 10-krotnie. Dla przykładu: cena sklepu internetowego może zamknąć się w kwocie kilku tysięcy złotych przy wyborze silnika Open Source (np. PrestaShop). W przypadku dedykowanego systemu cena będzie się kształtować w okolicach kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ocena

  • CMS Open Source - 10/10
  • Autorski system - 2/10

Podsumowując: które rozwiązanie wybrać?

Takie, którego potrzebujesz. W większości przypadków w zupełności wystarczy Tobie rozwiązanie gotowego systemu CMS. Z mojego doświadczenia wynika, że 90% klientów wybiera właśnie rozwiązanie Open Source. O ile nie budujesz ogromnego portalu, z własnymi nietuzinkowymi rozwiązaniami, to rekomenduję wybór właśnie tej drogi.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
piątek, 14 czerwiec 2024
FaLang translation system by Faboba
Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.