Skip to main content
5 minut(y) czytania (1067 słów)

Czy wybór serwera wpływa na SEO?

jaki-wybrac-serwer

Wszystkie strony internetowe do szybkiego funkcjonowania wymagają doboru odpowiedniego serwera, na którym m.in. instaluje się pliki serwisu.

Wybór hostingu rzutuje na efektywność pracy witryny, a zwłaszcza na jej prędkość. Czym konkretnie jest zatem serwer, za co odpowiada, jakiego dokonać wyboru i czy mechanizm ten wpływa na SEO?

Co to jest serwer?

Serwer to w rzeczywistości znane wszystkim urządzenie, bowiem w większości przypadków jest w formie mocnego komputera, który cały czas pracuje z dużą mocą, wytrzymując wszelkie obciążenia. Wymaga też stałego połączenia z internetem.

Serwery przechowują m.in. właśnie pliki stron internetowych i przetwarzają na bieżąco dane, jakie są dostępne i wyświetlane przez użytkowników odwiedzających dany serwis internetowy. Serwery dzielą się na kilka rodzajów:

  • serwer dedykowany
  • serwer VPS
  • serwer współdzielony
  • serwer w chmurze

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany - jak już sama nazwa wskazuje - jest mechanizmem udostępnianym dla klienta na wyłączność, tj. tylko ten konkretny użytkownik ma do niego dostęp i nie jest dzielony z innymi, dzięki czemu można go w pełni dostosować do swoich potrzeb. Taka usługa hostingowa jest najdroższa i zazwyczaj wybierają je osoby świadome, z dość dobrą, specjalistyczną wiedzą.

Z serwerów dedykowanych korzystają duże strony internetowe firm i rozbudowane sklepy internetowe, które potrzebują sporej mocy obliczeniowej, aby bez kłopotów opanować bardzo duży ruch. Serwery te odznaczają się bowiem dużym limitem transferu, odpowiednim zabezpieczeniem danych i niskim stopniem awaryjności, co jest szalenie ważne.

Serwer VPS

Serwer VPS jest wirtualnym serwerem, który można porównać do serwera dedykowanego, ale jest nieco tańszy. Różnica polega na tym, że dany użytkownik ma dla siebie tylko część serwera fizycznego, bowiem jest on dzielony przez określoną liczbę użytkowników. Żaden z nich nie jest jednak ze sobą powiązany, ponieważ dzięki technologii tworzenia wielu wirtualnych maszyn, nie traci się gwarantowanej mocy obliczeniowej, tak jak może mieć to miejsce przy serwerach współdzielonych.

Jedną z głównych cech VPS, jest możliwość instalacji różnego oprogramowania na dostępnym systemie operacyjnym, jednak aby dobrze skonfigurować serwer VPS, użytkownik musi już posiadać odpowiednie umiejętności. Tutaj również kwestia bezpieczeństwa jest dobrze rozwiązana. Odseparowanie od siebie uruchomionych procesów daje ciągły i niezależny dostęp do możliwości serwera.

Serwer współdzielony

Najpopularniejszym rodzajem serwerów w świecie usług hostingowych jest serwer współdzielony. To zarazem najtańsza opcja na rynku, bowiem zasób danej maszyny jest dzielony przez wielu administratorów stron internetowych. To niezłe rozwiązanie dla małych witryn czy sklepów internetowych, a także osób prowadzących np. bloga. Aby zainstalować i skonfigurować stronę nie potrzeba w tym wypadku szerokiej wiedzy - konta pocztowe, czy bazę danych można stworzyć po uzyskaniu dostępu do panelu administracyjnego, podobnie jak sprawa z podpięciem domeny.

Główną zaletą serwerów współdzielonych jest przede wszystkim niska cena. Zakres bezpieczeństwa oraz wydajności będzie nieporównywalnie mniejszy, a jednakowy adres IP - na jakim funkcjonują strony internetowe przypisane do tego samego serwera - mogą niekorzystnie wpływać na pozycjonowanie strony internetowej w Google.

Serwer w chmurze

Serwer w chmurze jest jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań. Po stronie plusów takiej opcji jest chociażby szybkość przetwarzania danych i możliwość elastycznego dopasowania się do wymagań klienta - zmniejszając lub powiększając zasoby mocy, czy też bezproblemowego kopiowania (klonowania). Usługa ta zazwyczaj funkcjonuje na zasadzie abonamentowej, czyli dzierżawy zasobów, których cena zależy od ich zużycia.

Wybór serwera - na co zwracać uwagę?

Jeżeli zdecydowałeś już, z jakiego typu serwera chcesz skorzystać, aby umieścić na nim np. firmową stronę internetową, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Wszystko po to, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Z całą pewnością, jednym z kluczowych aspektów jest możliwość wykonywania kopii zapasowych wszystkich plików, aby móc przywrócić aktualny stan serwisu internetowego, w przypadku poważnej awarii, czy też włamania. Najbardziej pożądane oferty są z opcją częstego tworzenia kopii zapasowych ręcznie, albo automatycznego systemu backupu.

Drugim istotnym czynnikiem jest oczywiście bezawaryjność. Każdy z klientów oczekuje, by jego strona internetowa była cały czas dostępna, zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy sklepu internetowego. Warto zatem wcześniej zasięgnąć opinii innych użytkowników, którzy już z tego sprzętu danej firmy korzystali. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem pod kątem niezawodności i poprawności działania, są oferty serwerów w chmurze.

W kontekście szybkości przetwarzania danych, mamy do wyboru serwery z dyskami HDD oraz SSD, z których ten drugi ma znaczenie lepsze parametry odczytu danych (czyli podobnie jak kupujemy laptop lub komputer stacjonarny, to szukamy takiego z dyskami SSD). Dodatkowo pod uwagę trzeba brać możliwości RAM i procesora.

Jak ocenić wydajność serwera?

Wydajność serwera ocenia się po tym, czy potrafi poradzić sobie z dużym ruchem na stronie internetowej, który w żaden sposób nie utrudnia użytkownikom w poruszaniu się po niej i przeglądaniu opublikowanych materiałów. Zawsze wskazany jest wybór serwera z nadmiarowością, czyli posiadający lepsze parametry, aniżeli wymaga tego w danym momencie poprawne funkcjonowanie witryny internetowej. W przypadku nieoczekiwanego wzrostu ruchu internautów, większe obciążenie zostanie zarejestrowane jedynie w danych statystycznych.

Na szybkość działania serwisu wpływ ma również lokalizacja. Jeżeli serwer będzie umieszczony poza granicami kraju, prawdopodobne jest wydłużenie jego czasu reakcji, a więc ładowania się danych.

A wsparcie techniczne?

Opinię o firmie wyrabia się zwłaszcza na podstawie obsługi klienta, podejścia do odbiorcy i chęci pomocy w przypadku jakichś kłopotów, Jest to ważne nie tylko w branży technologicznej / informatycznej, ale i każdej innej. Aby firmy hostingowe były dobrze odbierane, często oferują całodobowe wsparcie techniczne, oczywiście w określonych ramach, wynikających z organizacji danej firmy. Niemniej zawsze liczy się szybkość działania, dlatego zanim dokona się wyboru, warto posłuchać zdania innych klientów.

Czy wybór serwera wpływa na SEO?

Serwer, na którym "postawimy" stronę internetową lub sklep internetowy, będzie miał wpływ na miejsca w wynikach wyszukiwania Google. Jeżeli hosting nie będzie odpowiednio wydajny, to roboty wyszukiwarki zwrócą na to uwagę i nie będą pozytywnie oceniały strony, która nie jest przyjazna odbiorcom. Szybkość ładowania, czas odpowiedzi serwera i ogólna, wysoka dostępność - to aspekty mające bardzo duże znaczenie dla SEO. W niektórych przypadkach zdarza się brak zaindeksowania serwisu, jeśli akurat w momencie planowanych "odwiedzin" robotów, witryna nie będzie działała. W przypadku serwerów współdzielonych, wątpliwości mogą dotyczyć również samej reputacji witryny. Wówczas wiele stron ma przypisany do siebie ten sam adres IP, więc jeśli choćby jeden z użytkowników publikuje nieodpowiednie treści, rozsyła spam itp., to negatywną ocenę mogą otrzymać wszystkie strony internetowe, współdzielące miejsce na serwerze z niechcianym mechanizmem.

Wybór serwera - podsumowanie

Jak można zauważyć, o wyborze odpowiedniego serwera decyduje wiele czynników. Dodając do tego aspekt SEO, trzeba bardzo dokładnie przeanalizować możliwości danego hostingu, bowiem od tego zależy dokładna cena usługi. Warto zadbać o wydajną jednostkę bez względu na to, czy jest to mała strona internetowa firmy lub blog, czy też bardzo rozbudowany sklep internetowy, zwłaszcza jeśli chcesz walczyć o wysokie pozycje w wyszukiwarce Google.

 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 10 grudzień 2023
Pozycjonowanie
© Studio113 Ltd. All rights reserved.